Dozowniki na mydło – przegląd rozwiązań
Nowoczesne dozowniki na mydło to wygodne urządzenia, które doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Są szczególnie przydatne w placówkach medycznych, miejscach pracy oraz w łazienkach i kuchniach używanych codziennie przez wiele osób.
Jakie są rodzaje dozowników na mydło?
Dozowniki na mydło występują w dwóch podstawowych rodzajach: obsługiwanych manualnie (naciska się w nich przycisk palcem lub obsługuje łokciem specjalną dźwignię) oraz automatycznych. W tych ostatnich wystarczy zbliżyć dłoń do czujnika i pojemnik automatycznie dozuje mydło. Dozowniki mogą również porcjować kremy do rąk oraz płyny dezynfekujące. Kilka dozowników zamontowanych obok siebie pozwala zatem korzystającym z nich osobom umyć lub zdezynfekować dłonie, a następnie od razu posmarować je kremem nawilżającym. Dozowniki mogą dozować mydło w postaci płynu lub pianki. Najczęściej wykonane są z plastiku lub stali. Projektowane są w ten sposób, aby było łatwo utrzymać je w czystości. Stalowe dozowniki są bardzo wytrzymałe i odporne na zabrudzenia.
Wyróżniamy dozowniki, które uzupełnia się płynem z kanistra lub wymiennymi wkładami.
Zalety dozowników na mydło
Dozowniki to rozwiązanie higieniczne i wygodne – zarówno dla użytkowników, jak personelu sprzątającego. Są proste w obsłudze i łatwe do utrzymania w czystości. Dozowniki, do których nalewa się płyn, są tańsze w eksploatacji. Można kupić kanistry o dużej pojemności i w miarę potrzeby uzupełniać mydło. Takie dozowniki są uniwersalne, ponieważ można wybrać mydło dowolnej marki. W dozownikach automatycznych należy natomiast stosować produkty zalecane przez producenta, które są dopasowane do konkretnego modelu urządzenia. Eksploatacja dozowników na wkłady może się zatem okazać bardziej kosztowna, jednak mają one istotne zalety: kartridże są lepiej zabezpieczone przed zanieczyszczeniami niż kanistry, a sama wymiana wkładów jest szybka i bezproblemowa.
Co ważne, dobre dozowniki ograniczają kapanie i rozchlapywanie mydła, co pozwala nie tylko zachować porządek, ale też oszczędzać płyn.